środa, 5 września 2012

WARSZTATY WEEKENDOWE


W ramach projektu edukacyjnego odbędzie się 5 warsztatów kierowanych do różnych grup odbiorców.

Ideą warsztatów jest edukacja kulturalna i medialna dzieci i dorosłych, skupiająca się na tematyce praw dziecka oraz nowoczesnej pedagogiki zainspirowanej twórczością Janusza Korczaka – pisarza i pedagoga, prekursora walki o prawa dziecka.

 

WARSZTATY

„Pajdokracja”
data: 15 września 2012
zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców/opiekunów


limit miejsc na te warsztaty został wyczerpany

Sobotnie warsztaty twórcze dla najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców, przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Oswajanie Sztuki.
W trakcie zajęć, uczestnicy zobrazują za pomocą różnych zabaw plastycznych podstawowe kategorie egzystencjalne, takie jak „miłość” i „godność”.
Proponowane techniki mają za zadanie ułatwić zarówno dzieciom jak ich rodzicom  międzypokoleniowy dialog na jedne z trudniejszych współcześnie zagadnień, dotykających każdego, bez względu na jego wiek.
Inspiracją dla warsztatów jest postawa Janusza Korczaka, który nawet w getcie warszawskim, na co dzień poruszał z dziećmi głęboko humanistyczne tematy, wierząc do końca, w sens filozofowania z nimi, jako bazy dla człowieczeństwa. 


„Mamy prawo do bycia sobą”
data: 22 września 2012 (radiowe) i 29 września 2012 (literackie)
zajęcia dla młodzieży w wieku od 13 do 16 lat


limit miejsc na warsztaty radiowe został wyczerpany;
są miejsca na zajęcia literackie

Warsztaty dziennikarskie przeznaczone dla młodzieży w wieku gimnazjalnym podzielone na dwa bloki warsztatowe – zajęcia radiowe i literackie. W trakcie dwóch sobotnich spotkań uczestnicy zapoznają się z treścią Konwencji Praw Dziecka oraz ideami Janusza Korczaka, poprzez dyskusje zgłębią temat potrzeb dzieci we współczesnym świecie, nauczą się formułować opinie w sposób poprawny językowo oraz w formie odpowiedniej dla przekazu medialnego.
Część zajęć odbędzie się w Polskim Radiu Szczecin, gdzie dzieci poznają funkcjonowanie radia oraz będą gośćmi i współtwórcami dwóch odcinków audycji radiowej „Dziecko też człowiek” emitowanej cyklicznie na antenie Polskiego Radia Szczecin.
W części literackiej warsztatów dzieci poznają zasady konstruowania krótkich form dziennikarskich, nauczą się wyszukiwania i cytowania informacji oraz będą pisały własne teksty autorskie do gazety teatralnej „Gabit”.


„Jak kochać dziecko”

data: 6 października 2012
zajęcia dla dorosłych


limit miejsc na te warsztaty został wyczerpany

Warsztaty dla osób dorosłych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają idee pajdocentryzmu – określonego podejścia do dziecka zainicjowanego między innymi przez Janusza Korczaka. Celem warsztatów jest konfrontacja wyobrażeń uczestników na temat tego kim jest dziecko, z koncepcją Korczaka, zaakcentowanie różnorodności kulturowych i społecznych interpretacji zachowań dzieci oraz podwyższenie kompetencji wychowawczych.
Bazą wyjściową dla działań warsztatowych jest sformułowany przez Korczaka Apel dziecka:

… Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą.
Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych
i nieprzyjemnych.
Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga…
(fragment)


„Prawo do samostanowienia”
data: 13 października 2012
zajęcia dla młodzieży w wieku od 14 do 18 lat

Prezentacja monodramu „Szczur” w reżyserii Agaty Biziuk, połączona z lekcją teatralną poruszającą problematykę wolności i prawa do samostanowienia oraz trudnych wyborów i odpowiedzialności społecznej zainspirowaną treścią monodramu. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej.



ZAPISY NA ZAJĘCIA


Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy – liczba miejsc jest ograniczona.
Cena biletu: 5 zł

Zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: marketing@pleciuga.pl.

W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz których warsztatów dotyczy zgłoszenie. Uczestnictwo w warsztatach potwierdzane będzie za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz